Jak wyglądają korepetycje online?
September 9, 2023 2023-09-10 23:28Jak wyglądają korepetycje online?
Lekcje online wyglądają podobnie do lekcji zdalnych. ALE: podczas lekcji indywidualnych 1:1 uczeń jest aktywny przez cały czas. Czyta, zadaje pytania, rozwiązuje interaktywne testy, odpowiada na pytania, komentuje i analizuje omawiany materiał. Są to swego rodzaju zajęcia wyrównawcze ale przebiegające i miłej i przyjemnej atmosferze. Uczeń nie jest oceniany, krytykowany, poniżany a chwalony za postępy. Taka forma pracy daje najlepsze rezultaty.
Jakie są zalety nauki zdalnej online?
Zalety nauki przez Internet są ogromne: oszczędność czasu i pieniędzy. Dzieci kończą lekcje bardzo późno. Kiedy wracają do domu i zjedzą posiłek oraz przeznaczą kilka minut na odpoczynek, rodzice często wysyłają je na zajęcia dodatkowe, kończące się nierzadko w nocy. Korepetycje online to możliwość dostosowania godzin spotkań online do planu lekcji ucznia. Korepetycje można odwoływać i przekładać. Kontakt z nauczycielem jest możliwy o każdej porze.
Najważniejszą zaletą jest jednak oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonego na dojazdy. Uczeń w swoim własnym domu czuje się bezpiecznie i komfortowo. Jest to dodatkowa zaleta, gdyż już od pierwszej lekcji uczeń pracuje wydajnie. Nie wymaga adaptacji do nowego, obcego środowiska jakim jest mieszkanie korepetytora lub miejsc spotkań, takich jak sala budynku, w którym mieszczą się szkoły prywatne. Często dopiero podczas lekcji indywidualnych uczniowie zadają pytania, o które bali się zapytać w klasie, gdyż mieli obawy przed wyśmianiem lub wyszydzeniem.
Lekcje online są skondensowane, nie traci się czasu na sprawdzanie obecności, sprawy organizacyjne i dyktowanie notatek czy drukowanie kart pracy. Biorąc pod uwagę powyższe, na lekcję właściwą w szkole poświęca się nie więcej niż 15 z 45 minut. Podczas lekcji online uczeń pracuje przez 60 min z czego 10 minut poświęcane jest na powtórzenie zagadnień omawianych na poprzednich lekcjach.
Język polski online?
Nauka języka polskiego online zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wszystkie te wymagania spełniane są podczas zajęć online. To przede wszystkim: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi i samokształcenie. Na każdej lekcji omawiane są zagadnienia poruszane na lekcjach w szkole. To jest moment, w którym uczeń może w końcu zadać pytanie i zostać wysłuchany bez tego, że inni uczniowie będą go oceniać.
Język polski jest skomplikowany, materiał jest przeładowany, lista lektur jest bardzo długa a czasu na jej opanowanie jest niewiele. Wie o tym każdy, kto miał do czynienia z naszym ojczystym językiem. Podczas spotkań online rozmawiamy o dziełach literackich, komentujemy lektury, rozwiązujemy testy, oglądamy i oceniamy dzieła sztuki. Uczeń stara się dużo mówić, czuje się komfortowo w zaciszu swojego mieszkania i może w pełni oddać się procesowi nauki.
Uczeń wspólnie z nauczycielem pisze rozprawki. Poprzedzają ten proces lekcje wprowadzające i omawiające różne formy wypowiedzi pisemnych. Gdy uczeń jest już gotowy, może samodzielnie podejść do napisania rozprawki lub opowiadania. Podczas lekcji w szkole nie ma czasu na wyjaśnienie różnic pomiędzy rozprawką z tezą a hipotezą, różnic pomiędzy motywem a toposem w kulturze, różnic między zdaniami złożonymi współrzędnie a zdaniami złożonymi podrzędnie. Lekcje online przeznaczamy właśnie na to. Po zajęciach uczeń otrzymuje materiały, nad którymi pracował podczas zajęć oraz ekranizacje lektur, które warto zobaczyć. Taka forma nauki języka polskiego przynosi najlepsze wyniki.